Галузь знань «Інформаційні технології», спеціальність 121 «Інженерія програмного забезпечення»
Інженерія програмного забезпечення – спеціальність, спрямована на розробку програмних систем, які працюють надійно та ефективно, вартість розробки та супроводу яких є доступною, і які задовольняють вимогам, висунутим до них замовниками. Сьогодні фахівці з інженерії програмного забезпечення є найбільш затребуваними на ринку праці серед інших фахівців з інформаційних технологій, вони приймають участь у розробці вітчизняних і міжнародних програмних проектів, і мають достойну оплату своєї праці. Попит на фахівців з інженерії програмного забезпечення у майбутньому буде тільки зростати!
Інженерія програмного забезпечення – професія майбутнього!
Якщо Вам подобається захоплюючий процес розробки веб-сайтів, 3D-моделей, комп’ютерних ігор, інших програм, то вам слід обрати навчання за спеціальністю «Інженерія програмного забезпечення».
Після закінчення навчання Ви можете знайти перспективну роботу в ІТ-компаніях, у тому числі закордонних. Специфіка професії дозволяє працювати віддалено, мати гнучкий робочий графік. Ви можете відкрити свою справу (стати фрілансером) і розробляти програмні продукти на замовлення у зручний для Вас час.
Сфера застосування отриманих навичок
Об’єкти професійної діяльності випускника
Програмне забезпечення, процеси, інструментальні засоби та ресурси розробки, супроводження та забезпечення якості програмного забезпечення.
Цілі навчання
Підготовка фахівців, здатних ставити і розв’язувати завдання, що пов’язані з розробкою, супроводженням та забезпеченням якості програмного забезпечення.
Теоретичний зміст предметної області
Базові математичні, інформаційні, фізичні, економічні положення щодо створення і супроводження програмного забезпечення; основи доменного аналізу, моделювання, проектування, конструювання, супроводження програмного забезпечення.
Методи, методики та технології (якими має оволодіти здобувач вищої освіти для застосовування на практиці)
Методи та технології розробки програмного забезпечення; збирання, обробки та інтерпретації результатів досліджень з інженерії програмного забезпечення.
Інструменти та обладнання (об’єкти/предмети, пристрої та прилади, які здобувач вчиться застосовувати і використовувати)
Програмно-апаратні та інструментальні засоби розробки, супроводження та експлуатації програмного забезпечення.
Перелік компетентностей випускника
Інтегральні компетентності
Здатність розв’язувати складні спеціалізовані завдання або практичні проблеми інженерії програмного забезпечення, що характеризуються комплексністю та невизначеністю умов, із застосуванням теорій та методів інформаційних технологій.
Загальні компетентності
Здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу.
Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях.
Здатність спілкуватися державною мовою як усно, так і письмово.
Здатність спілкуватися іноземною мовою як усно, так і письмово.
Здатність вчитися і оволодівати сучасними знаннями.
Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел.
Здатність працювати в команді.
Здатність діяти на основі етичних міркувань.
Прагнення до збереження навколишнього середовища.
Здатність діяти соціально відповідально та свідомо.
Здатність реалізувати свої права і обов’язки як члена суспільства, усвідомлювати цінності громадянського (вільного демократичного) суспільства та необхідність його сталого розвитку, верховенства права, прав і свобод людини і громадянина в Україні.
Здатність зберігати та примножувати моральні, культурні, наукові цінності і досягнення суспільства на основі розуміння історії та закономірностей розвитку предметної області, її місця у загальній системі знань про природу і суспільство та у розвитку суспільства, техніки і технологій, використовувати різні види та форми рухової активності для активного відпочинку та ведення здорового способу життя.
Спеціальні (фахові, предметні) компетентності
Здатність ідентифікувати, класифікувати та формулювати вимоги до програмного забезпечення.
Здатність брати участь у проектуванні програмного забезпечення, включаючи проведення моделювання (формальний опис) його структури, поведінки та процесів функціонування.
Здатність розробляти архітектури, модулі та компоненти програмних систем.
Здатність формулювати та забезпечувати вимоги щодо якості програмного забезпечення у відповідності з вимогами замовника, технічним завданням та стандартами.
Здатність дотримуватися специфікацій, стандартів, правил і рекомендацій в професійній галузі при реалізації процесів життєвого циклу.
Здатність аналізувати, вибирати і застосовувати методи і засоби для забезпечення інформаційної безпеки (в тому числі кібербезпеки).
Володіння знаннями про інформаційні моделі даних, здатність створювати програмне забезпечення для зберігання, видобування та опрацювання даних.
Здатність застосовувати фундаментальні і міждисциплінарні знання для успішного розв’язання завдань інженерії програмного забезпечення.
Здатність оцінювати і враховувати економічні, соціальні, технологічні та екологічні чинники, що впливають на сферу професійної діяльності.
Здатність накопичувати, обробляти та систематизувати професійні знання щодо створення і супроводження програмного забезпечення та визнання важливості навчання протягом всього життя.
Здатність реалізовувати фази та ітерації життєвого циклу програмних систем та інформаційних технологій на основі відповідних моделей і підходів розробки програмного забезпечення.
Здатність здійснювати процес інтеграції системи, застосовувати стандарти і процедури управління змінами для підтримки цілісності, загальної функціональності і надійності програмного забезпечення.
Здатність обґрунтовано обирати та освоювати інструментарій з розробки та супроводження програмного забезпечення.
Здатність до алгоритмічного та логічного мислення.
Нормативний зміст підготовки
Аналізувати, цілеспрямовано шукати і вибирати необхідні для вирішення професійних завдань інформаційно-довідникові ресурси і знання з урахуванням сучасних досягнень науки і техніки.
Знати кодекс професійної етики, розуміти соціальну значимість та культурні аспекти інженерії програмного забезпечення і дотримуватись їх в професійній діяльності.
Знати основні процеси, фази та ітерації життєвого циклу програмного забезпечення.
Знати і застосовувати професійні стандарти і інші нормативноправові документи в галузі інженерії програмного забезпечення.
Знати і застосовувати відповідні математичні поняття, методи доменного, системного і об’єктно-орієнтованого аналізу та математичного моделювання для розробки програмного забезпечення.
Уміння вибирати та використовувати відповідну задачі методологію створення програмного забезпечення.
Знати і застосовувати на практиці фундаментальні концепції, парадигми і основні принципи функціонування мовних, інструментальних і обчислювальних засобів інженерії програмного забезпечення.
Вміти розробляти людино-машинний інтерфейс.
Знати та вміти використовувати методи та засоби збору, формулювання та аналізу вимог до програмного забезпечення.
Проводити передпроектне обстеження предметної області, системний аналіз об’єкта проектування.
Вибирати вихідні дані для проектування, керуючись формальними методами опису вимог та моделювання.
Застосовувати на практиці ефективні підходи щодо проектування програмного забезпечення.
Знати і застосовувати методи розробки алгоритмів, конструювання програмного забезпечення та структур даних і знань.
Застосовувати на практиці інструментальні програмні засоби доменного аналізу, проектування, тестування, візуалізації, вимірювань та документування програмного забезпечення.
Мотивовано обирати мови програмування та технології розробки для розв’язання завдань створення і супроводження програмного забезпечення.
Мати навички командної розробки, погодження, оформлення і випуску всіх видів програмної документації.
Вміти застосовувати методи компонентної розробки програмного забезпечення.
Знати та вміти застосовувати інформаційні технології обробки, зберігання та передачі даних.
Знати та вміти застосовувати методи верифікації та валідації програмного забезпечення.
Знати підходи щодо оцінки та забезпечення якості програмного забезпечення.
Знати, аналізувати, вибирати, кваліфіковано застосовувати засоби забезпечення інформаційної безпеки (в тому числі кібербезпеки) і цілісності даних відповідно до розв’язуваних прикладних завдань та створюваних програмних систем.
Знати та вміти застосовувати методи та засоби управління проектами.
Вміти документувати та презентувати результати розробки програмного забезпечення.
Вміти проводити розрахунок економічної ефективності програмних систем.